Mistrz Ortografii 2017/2018

W dniu 27.11.2017 r odbył się II etap IV edycji konkursu ortograficznego „Mistrz Ortografii 2017/2018”. Dyktando pisali uczniowie: Luiza Marek III AG, Karolina Wożyńska III Ag, Patrycja Senderek II Bgs, Weronika Kaim II Bgs, Wiktoria Zięba II Bgs, Julia Cegłowska II Bgs, Jagoda Piszczek II Ag, Zuzanna Pyziak II Ag, Jakub Śmigaszewski II Ag, Szymon Orłowski II Bg, Daria Grzegorzewska III Cg, Karolina Siwiec III Cg, Izabela Witczak III Cg, Igor Czerwiec III Ag, Kamil Woś III Bgs, Karol Rutkowski III Bgs, Klaudia Rdzanek II ALO, Izabela Adamiec II ALO, Wiktoria Ajzenberg z II ALO, Edyta Jaśkiewicz II ALO, Małgorzata Rak III BLO. Finał konkursu odbędzie się w lutym/2018.

Konferencja poświęcona zawodom przyszłości

W dniu 17.11.2017 roku uczniowie klasy 3 A liceum uczestniczyli w konferencji poświęconej zawodom przyszłości zorganizowanej przez Izbę Przemysłowo Handlową Ziemi Radomskiej i Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu. Wskazane zagadnienia pomogły uczniom w zastanowieniu się nad wyborem przyszłej drogi zawodowej oraz wyborem kierunku studiów. Zmiany zachodzące na współczesnym rynku pracy dają możliwości powstawania nowych zawodów jak i likwidacji innych, część zawodów zostaje zastąpiona sztuczną inteligencją. Szybkie zmiany na rynku pracy wymuszają na nas rozpoznawanie nowych kompetencji przyszłości  powstałych w wyniku rewolucji industrialnej. Równolegle do trwających wykładów na stoisku pracowni doradczej można było skorzystać z indywidualnych konsultacji. Spotkanie było efektywne i cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży.

Wycieczka do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu

16.11.2017 roku uczniowie klas licealnych odbyli wycieczkę zawodoznawczą do Centrum Kształcenia  Zawodowego i Ustawicznego  w Radomiu. W trakcie tego spotkania młodzież zapoznała się z obowiązującym systemem nauczania  w szkołach  policealnych oraz kierunkami  proponowanymi przez tę placówkę . Obejrzano sale wykładowe i pracownie zawodowe takie jak pracownia masażu, opiekuna medycznego, radiologii,  asystentki stomatologicznej czy higienistki stomatologicznej. Dopełnieniem wizyty było obejrzenie przygotowanej przez gospodarzy prezentacji  programu profilaktycznego „Zdrowe Piersi są Okej”. Wycieczka cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony oglądających.

Niecodzienna lekcja

Uczniowie klasy 3C przenieśli się na lekcji do powstańczej Warszawy. Inspiracją stały się omawiane fragmenty „ Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Ubiór, fryzury, charakteryzacja pozwoliły poczuć klimat tamtych czasów .Niektórzy zadbali o detale i skomponowali swój ubiór zgodnie z modą lat 40-tych. Uczniowie mogli sobie wyobrazić jak wyglądało życie ludności cywilnej w czasie powstania, jak ludzie radzili sobie z trudnymi emocjami wywoływanymi życiem w nieustannym zagrożeniu. Ta „przebierana” lekcja bardzo się podobała.

Kartka z Historii

Dnia 10. 11.2017 w naszej szkole uczniowie spotkali się na uroczystym apelu poświęconym 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski. Krótką prezentację dotyczącą historii walk narodowowyzwoleńczych przygotowali uczniowie klasy 2ALO –Marta Kowalczyk, Karolina Kołodziejczyk, Iza Adamiec i Sylwia Sasin pod opieką pani Moniki Włodek i pani Iwony Siejek-Bąk.

Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7

W dniu 13 października wszyscy nauczyciele, pracownicy oraz rodzice zostali zaproszeni na uroczystą akademię z okazji święta Edukacji Narodowej. Pani dyrektor Monika Pskit złożyła wszystkim życzenia i wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielom oraz pracownikom administracji. Młodzież z tej okazji przedstawiła w formie kabaretowej „Posiedzenie Rady Uczniowskiej”.

Gra Miejska

9 października 2017r. uczennice klasy 3a liceum uczestniczyły w grze miejskiej zorganizowanej przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Zadanie polegało na zdobyciu nazwisk ofiar egzekucji w Rożkach i ułożeniu ze znajdowanych fragmentów zeznań świadków. Wszystkie grupy poruszały się po wyznaczonych trasach i wypełniały polecenia, które na odprawie otrzymali liderzy grup.Podczas wykonywania zadań uczniowie stopniowo poznawali historię egzekucji i jej świadków. Gra ma na celu przedstawienie młodzieży sytuacji Radomia podczas okupacji i wizualizacje życia codziennego w tym okresie.